Domovar Raketa

...

Vítejte na webových stránkách domácího pivovaru Raketa! Pivo v Ústí nad Labem vařím od počátku roku 2020. Za tu dobu jsem již uvařil 7 piv (celkem 136 litrů), jejichž průměrné hodnocení je 3.2 z 5. Na tomto webu naleznete přehled všech uvařených piv včetně podrobných receptů a také nějaké mé články spojené s pivem a pivovarnictvím. Jsem hrdým členem Cechu domácích pivovarníků. Pokud máte zájem o ochutnání, neváhejte mne kontaktovat a určitě se domluvíme :)

...

Pivní galerie

PRAVIDELNÁ (STÁLÁ) PIVA

...
Velký třesk II.

Druhá verze lehčího Pale Ale, která je narozdíl od první verze vařena ze sladového výtažku a chmelena chmely Mosaic a Cascade.

ALC: 5,2 %
STYL: Pale ALE
Poprvé uvařeno: 9. 4. 2020
Vařeno: 2x
Hodnocení: 3.1 z 5 (hodnoceno 25x)

Detail piva

...
Köllisto

Lehké a svěží pivo na motivy unikátního německého pivního stylu Kölch. Ideální na teplé jarní dny!

ALC: 5,2 %
STYL: Kölsch
Poprvé uvařeno: 21. 3. 2020
Vařeno: 1x
Hodnocení: 3.3 z 5 (hodnoceno 26x)

Detail piva

EXPERIMENTÁLNÍ PIVA

...
Velký třesk

První testovací pivo, uvařené v tomto domovaru. Jedná se o takovou pivní "čínskou polévku", která však během procesu tvorby přinesla první cenné zkušenosti a stala se odrazovým můstkem pro další piva.

ALC: 4,2 %
STYL: Pale ALE
Poprvé uvařeno: 26. 1. 2020
Vařeno: 1x
Hodnocení: 3.2 z 5 (hodnoceno 39x)

Detail piva

...
Marťan

Silnější navoněný Red ALE s vůní i chutí po tropickém ovoci. Těšte se na rudého návštěvníka z Marsu!

ALC: 6,4 %
STYL: Red IPA
Poprvé uvařeno: 16. 2. 2020
Vařeno: 1x
Hodnocení: 3.4 z 5 (hodnoceno 25x)

Detail piva

...
Köllisto II.

Druhá verze piva na motivy unikátního německého pivního stylu Kölch. Použitím plzeňského sladu a chmele snaha o přiblížení se klasickému ležáku.

ALC: 4 %
STYL: Kölsch
Poprvé uvařeno: 4. 5. 2020
Vařeno: 1x
Hodnocení: 0 z 5 (hodnoceno 0x)

Detail piva

...
Mare Tranquillitatis

První APA, o kterou jsem se pokusil. Vařeno za pomocí tří sladů a dvou chmelů. Vysoká hořkost, příjemná vůně :)

ALC: 5,8 %
STYL: APA
Poprvé uvařeno: 7. 6. 2020
Vařeno: 1x
Hodnocení: 0 z 5 (hodnoceno 0x)

Detail pivaDále budu vařit:
Červen - Stav BEZtíže - bezové pivo
Červen - Mare Tranquillitatis - APA
Srpen - Konopný Köllisto II.


Články

Pivo mi vždy chutnalo. Po prvních letech občasného popíjení "všeho, co teče" při nejrůznějších příležitostech jsem během studií v Praze postupně přišel na chuť craft pivům a pijácké návštěvy běžných hospod začaly být nahrazovány degustačními výpravami do pivoték a craft barů. Postupem času jsem začal pozorovat, že mě zajímá a baví nejen výsledné produkty procesu tvorby piva, ale i technologie, postupy a procesy, které tomu všemu předchází.
Se získáním potřebné trochy prostoru, času i financí jsem ke konci roku 2019 začal uvažovat o započetí tvorby vlastního piva. K Vánocům 2019 jsem si pořídil startovací sadu a publikaci Pivařka 2, která mi neskutečně pomohla a pomáhá pochopit nejen potřebné technické pozadí, ale i filozofii a hostorii pivovarnictví. Mezi přáteli a rodinou proběhla anketa o vhodný název a logo a vznikly první návrhy etiket.
Na počátku roku 2020 jsem se stal Cechu domácích pivovarníků, nahlásil záměr vaření piva na Celní úřad a pořídil nerezový 30 litrový hrnec. Raketa byla připravena ke startu!
Po nákupu lednice jsem v ke konci ledna 2020 uvařil první pivo - Velký třesk. Po zkušenostech s tímto pivem jsem dokoupil potřebnou technologii (chlazení, teploměr, 150 kusů PETek (:D) apod.) a začal přemýšlet nad dalším receptem. Tím se stal Marťan, což je první pivko, které jsem tvořil téměř od základu. Vyzkoušel jsem si tak práci se sladem a chmelovarem a také poprvé s novým chlazením, které je úzasné! :)
Po úspěchu předchozích dvou piv a nákupu nové stáčečky jsem během období kornavirové karanténové nudy uvařil poměrně jednoduché pivko Köllisto, které spadá do mnou zatím nepoznaného stylu Kölsch - bude tedy i pro mne překvapením. A bylo. Chutnalo zajímavě, ale skvěle. Proto jsem se po uvaření druhé várky Velkého třesku (tentokrát již hezky ze surovin) rozhodl uvařit Köllista II. - tentokrát místo Ale sladu a chmelů použít slad plzeňský a nachmelit Červeňákem - a tak se ještě více přiblížit kýženému cíli - uvařit ležák :)

Název piva je pro mě velmi důležitým prvkem. Proto věnuji volbě názvů náležitou pozornost a mnohdy trvá i několik týdnů, než naleznu ten správný název. Základním kritériem je spojení s vesmírem - tak aby byl udržen duch názvu domovaru. Dále je třeba aby název vystihoval pivo - ať už zvolený pivní styl, použité suroviny, zemi původu či jinou vlastnost daného piva. A jaké tedy byly mé myšlenkové pochody při vytváření názvů mých piv?

Velký třesk - Absolutní počátek. První uvařené pivo. Zde se název přímo nabízel. Jedná se o prvopočátek všeho, který se již nikdy nebude opakovat. Toto pivo tedy pravděpodobně bylo uvařeno pouze jednou.

Marťan - Red IPA. Pivo rudé barvy. Do názvu se tdy promítla rudá planeta Mars. Toto pivo bylo zatím tím technicky nejsložitejším - tedy bylo řádno uvýzvou. Stejně jako cesta člověka na Mars.

Köllisto - Pivo vařené na motivy pivního stylo Kölch. Chtěl jsem název stylu promítnout do názvu piva. Hledal jsem tedy pojen spojený s vesmírem, do kterého by "köl" nějak zvukomalebně zapadlo. Nalezl jsem Jupiterův měsíc Callisto, který je navíc - stejně jako zvolený pivní styl - úzce spojen s Německem prostřednictvím astronomů Johana Keplera a Simona Maria.

Velký třesk II. - Plánoval jsem náhradu za Velký třesk, lehčí Ale. Původně jsem zamýšlel originální název, ale poté jsme se rozhodl držet spíše menší počet názvů, které si konzumenti postupně pevně spojí s určitým očekáváním pivního zážitku. A teké jsem chtěl zachovta památku na první z uvařených piv.

Köllisto II. - Jedná se opět o inspiraci pivním stylem Kölch, pomocí kterého se v podmínkách pro kvašení Alů snežím co nejvíce chuťově přiblížit ležákům. Není to tedy úplně nové pivo, ale spíše přirozený evoluční vývoj prvního pokusu, s jiným chmelem a sladem. Název tedy zůstává, kvalita se mění :)

Mare Tranquillitatis - První APA, kterou jsem uvařil. Je to tedy vstup amerických piv do mého domovaru. A vstupem USA do dobývání vesmíru je přistání na měsíci. V kráteru nazvaném Moře klidu (Mare Tranquillitatis). A já věřím, že i toto pivo si budete spojovat s klidem a odpočinkem :)

Stav BEZtíže - Bezové pivko. Lehký nápoj. Ve zvoleném názvu je obojí obsaženo :)

Vařit pivo není jen tak... Je k tomu zapotřebí spousta vybavení, které postupně střádám a doplňuji dle zkušeností (a nezdarů). Ano, dají se koupit komplexní all-in-one varny, ale já se rozhodl jít pěkně pomalými krůčky a s tajemstvím vaření piva se seznamovat postupně, od základu. Aktuální pivovarská sestava zahrnuje:

- Pivovarská lednice na uchování surovin a ležení piv
- Velký 30ti litrový nerezový hrnes s poklicí
- 30ti litrová kvasná nádoba s těsným uzávěrem
- "Bublák" a ventil ke kvasné nádobě
- Měchačka
- Spirálový chladič s přípojkami a hadičkami
- Hustoměr s odměrným válcem
- Potravinový teploměr
- Mušelinový sáček
- Stáčecí syphon s clipem a škrtící klapkou
- Jednoduchá stáčečka
- Nespočet krabiček a sáčků na uchování surovin
- Desítky (převážně PET) lahví a víček/zátek
- Zátkovačka
- Degustační sklenice
- Šanon s veškerou papírovou administrativou domovaru


Kontakt

Michal Jakl
Ústí nad Labem
mail@mjakl.cz
mjakl.cz
#beerscoring na Instagramu

Chutnalo? Můžeš přispět na nákup surovin pro další pivka! Naskenuj tento kód svou aplikací mobilního bankovnictví :)